چهارشنبه 13 اسفند 1399 _
 ارتباط با اداره کل سلامت

 
  امروز
چهارشنبه
اسفند 1399
13
قمری:19 رجب 1442

میلادی:3 مارس 2021
 
تاریخ : شنبه 19 آبان 1397     |     کد : 631

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز:

طرح «سنجش عدالت در سلامت» موجب ارتقا شاخصه های سلامتی در محلات تبریز می شود

مدیرکل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز از اجرای «طرح سنجش عدالت در سلامت» با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ارتقاء شاخصه های سلامت بین شهروندان در محلات مختلف تبریز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، محمدحسین حسن زاده درگفتگو با برنامه شهریمیزبا اعلام این خبر اظهار داشت طرح سنجش عدالت در سلامت یکی از طرح های مصوب بودجه 1397 شهرداری تبریز بوده که هدف  آن شناختن وضعیت سلامتی در محلات تبریز است.
حسن زاده با اشاره به اینکه این طرح پیش ازاین در تهران انجام شده تصریح کرد پس از تهران این طرح برای دومین بار در تبریز اجرا می شود که هدف از آن انتخاب برخی محلات به طور پایلوت است که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دستگاههای مرتبط این طرح مطالعه می شود .
وی افزود: طی این طرح کالبد فیزیکی محله و عواملی که سلامت شهروندی در آن منطقه را تامین یا تهدید می کند مطالعه منجر به مداخلاتی هدفمند می شود . یعنی ما بررسی می کنیم و بر اساس نیازهای آن منطقه و خواسته های شهروندان منطقه , برنامه هایی انجام می شود که محتوا و هدف آن سلامت شهروندان محلات است .
مدیر کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز اظهار داشت: به طور مثال ممکن است ما در یکی از محلات پلی احداث کنیم یا مسیر گشایی شود، ولی خواسته یا برآورد کننده سلامت شهروندان آن منطقه این موارد نیست، یعنی بدون مطالعه انجام شده است.اساس کار درقالب همین طرح خواهد بود که در ابتدا دریک محله و بعد به محلات دیگر نیز توسعه می دهیم تا وضعیت سلامتی شهروندان تبریز به دست بیاید و بر اساس آن پروژه های متعدد از سوی شهرداری و دستگاههای دیگر اجرا می شود.
 حسن زاده اجرای صحیح این طرح را موجب جلوگیری از موازی کاری بین برخی دستگاهها عنوان کرده و گفت: انشالله بخش های مختلف مثل علوم پزشکی، شهرداری و ... همکاری مشترک داشته باشند و نتایج خوبی به دست آید تا بخش های و دستگاههای دیگر با هم پوشانی یکدیگر بتوانند به اهداف خود دست یابند و از تکرار مداخلات و یا کارهایی که تعریف شده و با پروژه های متعدد که یه موازات یکدیگر به طور تکراری توسط دستگاه های مختلف انجام می شود ، اجتناب شود.
به گفته وی، طرخ سنجش عدالت در سلامت با همکاری نیروهای شهرداری اجرا می شود تا در هزینه ها تا حد نیاز صرفه جویی شود.
حسن زاده خاطرنشان کرد: این طرح در چند بخش اعم از مسایل اجتماعی، بهداشت و سلامت، مسائل مرتبط با فیزیک و کالبد شهری محله و ... اجرایی می شود.
مدیر کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز با بیان مثال هایی در توضیح این طرح گفت: مثلا وقتی بیماری های خاص دریک منطقه زیاد است و با بررسی ها مشخص می شود علت آن کمبود نور در خانه ها است که کمک می کند به سمت اصلاح هایی در بحث شهرسازی باشیم. و یا برخی رفتارهای اجتماعی باعث عواقب ناگوار برای شهروندان می شود که از طریق نسخه های اجتماعی که باید تعریف شود، برطرف می سازیم.   

 


PDF چاپ چاپ