چهارشنبه 13 اسفند 1399 _
 ارتباط با اداره کل سلامت

 
  امروز
چهارشنبه
اسفند 1399
13
قمری:19 رجب 1442

میلادی:3 مارس 2021
 
تاریخ : سه شنبه 31 شهريور 1394     |     کد : 163

گفتگو با دکتر بهرام علیزاده؛ رئیس اداره امور درمانی اداره کل سلامت و اموراجتماعی شهرداری تبریز

جهت آشنایی بیشتر با خدمات و امکانات موجود در درمانگاه امام رضای شهرداری برای کارکنان این مجموعه و عموم مردم، با ریاست این مرکز درمانی گفتگویی داشته ایم.

جهت آشنایی بیشتر با خدمات و امکانات موجود در درمانگاه امام رضای شهرداری  برای کارکنان این مجموعه و عموم مردم، با ریاست این مرکز درمانی  گفتگویی داشته ایم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، دکتر علیزاده از مهرماه سال 76 به عنوان جانشین مدیرعامل و حدودا از سال 77 در سمت مدیرعاملی درمانگاه امام رضا به فعالیت پرداخته اند.

• لطفا در مورد تاریخچه ی درمانگاه امام رضا و فعالیت های شهرداری در حوزه ارائه خدمات درمانی برای کارکنان خود توضیح دهید

درمانگاه امام رضا (ع) شهرداری تبریز در تاریخ اسفند ماه سال 1372 افتتاح و فعالیت رسمی خود را از اردیبهشت 73 همزمان با سالروز ولادت امام رضا (ع) با ارائه خدمات دندانپزشکی، پزشکی عمومی، خدمات پرستاری و اعزام پزشک به مناطق و سازمانهای شهرداری جهت پیشگیری از بیماری های شغلی آغاز کرده است.

با مرور زمان و افزایش مطالبات کارکنان شهرداری جهت برخورداری از خدمات تخصصی پزشکی، درمانگاه های تخصصی با اخذ مجوز های قانونی تاسیس و راه اندازی شد. بطوریکه امروزه با همکاری پزشکان متخصص و فوق تخصص، خدماتی در زمینه های مختلف از جمله،‌ بیماری های قلب و عروق ( با استفاده از دستگاه های اکوکاردیوگرافی، تست ورزش و هوتر فشارخون ) ، بیماری های داخلی، گوارش و آندوسکوپی،‌ بیماری های زنان و مامایی،‌ بیماری های پوست و مو، بیماری های نوزادان و کودکان،‌ بیماری های غدد درون ریز،‌ بیماری های مغز و اعصاب،‌ بیماری های اعصاب و روان،‌ بیماری های اسکلتی ( ارتوپدی)،‌ بیماری های گوش، حلق و بینی،‌ بیماری های کلیه و مجاری ادراری،‌ طب فیزیکی و توانبخشی، بیماری های چشم و جراحی عمومی به پرسنل زحمتکش شهرداری و اعضای خانواده آنان و نیز سایر شهروندان محترم ارائه می شود.

لازم به ذکر است که ارائه خدمات پزشک عمومی و پرستاری بصورت شبانه روزی بوده و خدمات مشاوره ای در زمینه تغذیه، روانشناسی،‌ مامایی،‌ طب سوزنی و هومئوپاتی نیز در این واحد ارائه می شوند.

• کلینیک امام رضا در حوزه تجهیزات پزشکی و خدمات سخت افزاری از چه جایگاهی برخوردار است؟

تجهیزات پزشکی مورد استفاده در این درمانگاه از دستگاه های مورد تائید وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی بوده و کاملا بروز می باشند. البته بخش های آندوسکوپی و آزمایشگاه با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شده و تجهیزات آن ها توسط مسئولین فنی مربوطه تهیه گردیده است.

• درمانگاه ها و مراکز دیگری هم برای ارائه خدمات درمانی به کارکنان شهرداری درسطح تبریز و با این کیفیت وجود دارند؟

از دو سال گذشته بدلیل افزایش میزان مراجعین و نیز مشکل بعد مسافت برای کارکنان شهرداری ساکن در شمال شهر تبریز،‌ به این واحد مجوز راه اندازی درمانگاه شماره دو شهرداری با عنوان " درمانگاه امام جواد (ع)" در محل فرهنگسرای الغدیر داده شد که با خرید تجهیزات مورد نیاز در آینده ای نزدیک مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. انتخاب محل فرهنگسرای الغدیر برای احداث درمانگاه شماره دو شهرداری،‌در راستای تحقق شعار عدالت در سلامت صورت گرفته است.

•چه برنامه هایی برای توسعه سطح خدمات درمانی پیش بینی کرده اید و در این راه چه نیازها و نواقصی مشاهده می کنید؟

 مطمئنا با افزایش تعداد مراجعات و فعال تر شدن درمانگاه های تخصصی، تجهیزات مورد نیاز خریداری و به خدمات درمانگاه اضافه خواهد شد. از برنامه های آتی می توان به تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت برای کارکنان و راه اندازی طب کار برای پیشگیری از بیماری های شغلی اشاره نمود.

لازم بذکر است که کلیه خدمات پزشکی درمانگاه برای پرسنل شهرداری و اعضای خانواه آنان رایگان بوده و خدمات دندانپزشکی نیز سالیانه از یارانه تخصیص یافته توسط شهرداری برخوردار می باشد. همچنین ویزیت پزشکان اعم از عمومی و متخصص برای سالمندان محترم که دارای کارت منزلت باشندٰ، رایگان می باشد.

در خاتمه لازم می دانم از حمایت اعضای محترم شورای اسلامی شهر تبریز و شهردار محترم به همراه سایر مسئولین ذیربط تقدیر و تشکر به عمل آورم.  PDF چاپ چاپ